top of page

WAŻNY WYBÓR! Czyli jak wybrać odpowiednią aktywność fizyczną prowadzoną przez odpowiednią osobę?!?

Moim zdaniem to, kto prowadzi nasz trening jest sprawą najważniejszą!

Szczególnie dla Kobiet, a już najszczególniej dla Kobiet w ciąży czy Mam z małymi dziećmi! :)

Kolejną ważną sprawą jest oczywiście CO ćwiczymy.

Na co zwracać uwagę wybierając odpowiedniego trenera dla siebie?

Przede wszystkim: kompetencja, wiedza i doświadczenie!.

Obecnie niestety nie jest odpowiednio pilnowany zawód instruktora czy trenera. Prawda jest taka, że kursy instruktorskie to dobry biznes i wiele ośrodków kształcenia przyjmuje niemal każdego z ulicy, żeby tylko jak najwięcej zarobić. I tak, jak grzyby po deszczu „wyrasta” duża grupa „instruktorów” a teraz już nawet „fizjoterapeutów!!!!” wyłącznie po kursach – bywa że internetowych!

Moim zdaniem powinno to być odgórnie jak najszybciej uregulowane bo jest zwyczajnie zagrożeniem dla zdrowiu (a czasem i życia!) potencjalnych klientów..

Kochane Kobiety! Was na to uczulam w sposób szczególny!

Wielokrotnie słyszałam od swoich ciężarnych kursantek przypadki, kiedy zostawały wpuszczane przez „instruktora” na zajęcia zupełnie nieprzystosowane dla nich. „Instruktor” nie miał pojęcia na temat specyfiki ćwiczeń z kobietą ciężarną, ale słyszał „że te zajęcia które prowadzi to kobitka ciężarna może sobie ćwiczyć”. Taka sytuacja jest zagrożeniem dla Was i dla Waszej ciąży!

Odpowiedni instruktor prowadzący ćwiczenia dla Kobiet ciężarnych jak i dla Kobiet po porodzie powinien mieć szeroką wiedzę na temat fizjologii i patologii ciąży i połogu, a także całej specyfiki „zachowań” organizmu Kobiety w kontekście ciąży i wczesnego macierzyństwa. Taka wiedza powinna być poparta nie tylko szkoleniami i kursami ale przede wszystkim odpowiednimi studiami! Kursy – niektóre znakomite i niezwykle wzbogacające wiedzę, mają za zadanie ją POSZERZAĆ i UZUPEŁNIAĆ - > co oznacza, że osoba przystępująca do jakiegokolwiek kursu/szkolenia instruktorskiego czy terapeutycznego MUSI być już dobrze zaznajomiony z danym tematem.

Dla kobiet w ciąży (moim zdaniem) idealnym trenerem będzie osoba która ukończyła studia medyczne (najlepiej fizjoterapię) lub akademie wychowania fizycznego. Ponad to, ukończyła kursy i szkolenia w zakresie przygotowania do pracy z kobietami ciężarnymi i po porodzie. Nie chcę tu dyskryminować płci, ale jednak uważam, że najlepszą osobą do prowadzenia tego typu zajęć będzie Kobieta i to najlepiej posiadająca już dzieci – ciąża, poród, połóg i całe to macierzyństwo są rzeczami nie do ogarnięcia przez kogoś kto tego nie przeżył ;) A dobrze jest wiedzieć, że osoba z którą ćwiczymy nas rozumie ;) Oczywiście to już takie moje prywatne odczucia, wiem że istnieją mężczyźni będący świetnymi specjalistami o ogromnej empatii i cudownie się z nimi ćwiczy, tak więc reguły oczywiście nie ma ;)

Zwracajcie też uwagę na to czy wasz instruktor wymaga zgody od Waszego lekarza prowadzącego ciążę przed przyjęciem Was na ćwiczenia! Jeżeli nie – to oznacza, że nie bardzo obchodzi go Wasze dobro i dobro Waszego dziecka. Instruktor NIGDY nie będzie w sanie sam ocenić czy możecie ćwiczyć czy nie! Chyba że jest również Waszym lekarzem prowadzącym ciążę…;)

Ja osobiście nie podjęłabym się prowadzenia treningu personalnego mężczyźnie który chce maksymalnie zwiększyć swoją masę i siłę! Mimo, że gdzieś kiedyś takiej teorii się uczyłam, to nie specjalizuję się w tym. Nie interesuję się specyfiką treningu mężczyzn i chociaż wiem, jak to i owo zmobilizować do działania ;) to jednak przyznaję, że w treningu mężczyzn dobra bym nie była :)

I to jest właśnie ważne – szukajcie osób kompetentnych i odpowiednio przygotowanych do tego, by wspierać Was w tym co w danym momencie chcecie robić! :)

Jak wybrać odpowiednią aktywność fizyczną?

Najlepiej nie róbcie tego same..

Jak już spełniłyście punkt 1. i posiadacie odpowiednią osobę która wspiera Was w Waszej aktywności fizycznej, kwestia wybrania właściwego treningu jest już banalnie prosta :)

Porozmawiaj ze swoim trenerem o tym co lubisz robić, on na podstawie własnej wiedzy i znajomości Ciebie dobierze odpowiedni trening. Nie zapomnij, że z trenerem trzeba jak z lekarzem - mówić o wszystkim! To bardzo ważne żeby osoba prowadząca Twój trening wiedziała o wszystkim co może mieć wpływ na Twoje bezpieczeństwo, zdrowie, a jeżeli jesteś w ciąży to również na ciążę i rozwijające się dziecko!

Najkorzystniejszy jest oczywiście trening personalny.. Wiadomo, wówczas uwaga trenera jest skupiona wyłącznie na Tobie. Taki trening jest „szyty na miarę” i (przynajmniej powinien) uwzględnia dokładnie Twoje potrzeby oraz możliwości. Jednak jak wiadomo, taki trening jest drogi.

Ćwiczenia w grupie również mają swoje zalety gdyż przebywamy w otoczeniu osób „takich jak my” co bardzo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i nastrój. Przy wyborze odpowiednich zajęć w grupie również patrzymy w pierwszej kolejności na to, kto prowadzi zajęcia! Następnie rozmawiamy z osobą prowadzącą o tym, na jakim poziomie jest grupa do której chcemy dołączyć i czy będzie odpowiednia dla nas. Jeżeli jesteście w ciąży lub po porodzie szukajcie niewielkich grup, gdzie instruktor jest w stanie na każdą z Was zwrócić uwagę!

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna na każdym etapie życia i w każdym stanie zdrowia! Właściwie, we współczesnej rehabilitacji NIE ISTNIEJE już pojęcie „odpocznij i nic nie rób” albo „leż i się nie ruszaj”! Póki cokolwiek w nas się jeszcze rusza póty żyjemy!

Ważne jest jedynie ODPOWIEDNIE DOBRANIE AKTYWNOŚCI DO SWOICH POTRZEB I MOŻLIWOŚCI!

Zatem bardzo wszystkich zachęcam aby NIGDY nie rezygnować z aktywnego spędzania czasu! Pamiętajcie jednak, że naprawdę warto poświęcić trochę uwagi na dobranie właściwego treningu. Źle dobrany trening (mimo początkowo zadowalających efektów w postaci utraty wagi) może bardzo negatywnie wpłynąć na wasze zdrowie!

I cóż z tego że przez dwa czy trzy sezony będziecie szczupłe jeżeli po dłuższym czasie nie będziecie w stanie się ruszać a tłuszczyk odkładać się zacznie w ekspresowym tempie..

Ćwiczcie zatem właściwie i z właściwymi osobami a będziecie piękne i zdrowe dłuuuuugie dłuuuugie lata ! ;)

Powodzenia ! ! :)))))

Girl Power


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
bottom of page