top of page

KONSTRUKTYWNY POŁÓG

fizjoterapia w okresie połogu

 

Fizjoterapię w okresie połogu najchętniej zaczynam w pierwszej dobie po porodzie. Jednakże w realiach polskiej opieki medycznej prywatna wizyta fizjoterapeuty na oddziale położniczym w szpitalu jest zazwyczaj niemożliwa. Z tego względu najczęściej pierwsza wizyta odbywa się w dniu powrotu Mamy do domu. Na pierwszym spotkaniu ustalamy kolejne, według indywidualnych potrzeb świeżo upieczonej Mamy.

 

Jeżeli ćwiczysz ze mną już w okresie ciąży, przed samym porodem odbędziemy pierwsze spotkanie w ramach fizjoterapii połogowej, na którym uzyskasz informacje niezbędne do właściwego postępowania odrazu po porodzie.

Jeżeli jednak nie ćwiczyłaś ze mną będąc w ciąży, zachęcam do umówienia wizyty pre-połogowej - czyli pod koniec ciąży, przed samym porodem. 

Umożliwi to uniknięcie ewentualnych błędów jakie można popełnić w pierwszych chwilach po urodzeniu dziecka, co ułatwi i przyspieszy powrót do pełni sił i zdrowia po porodzie.

 

 

FIZJOTERAPIA W POŁOGU

Fizjoterapia połogowa jest niezwykle ważną, ale niestety prawie całkowicie nie znaną dziedziną rehabilitacji w Polsce. Warto informować społeczeństwo, szczególnie jego żeńską część o istnieniu takiej specjalizacja w rehabilitacji jak fizjoterapia w zdrowiu Kobiet i fizjoterapia połogowa. Obecnie na polskich uczelniach nie ma dostępnych tego rodzaju specjalizacji w rehabilitacji. Polscy fizjoterapeuci muszą niestety wiedzę tę zdobywać na własną rękę, ucząc się za granicą lub przystępując do różnego rodzaju specjalistycznych kursów.

Brak wiedzy w temacie specyficznej fizjoterapii połogowej przekłada się na zupełnie niepotrzebne cierpienie dużej grupy kobiet, które z braku wykształcenia kadry medycznej często nie są informowane o fundamentalnych sprawach dotyczących chociażby prawidłowego zachowania po porodzie. Skutki takiego stanu rzeczy są tragiczne… Kobiety pozbawione tej wiedzy często popełniają przykre w konsekwencjach błędy, które w prosty sposób można by wyeliminować.

W krajak takich jak Francja (będąca kolebką współczesnej fizjoterapii połogowej) każdej kobiecie po porodzie przysługuje 10 trzydziesto minutowych sesji fizjoterapeutycznych, które są w pełni refundowane przez państwo! W razie konieczności zleca się kolejnych 10 sesji jeśli zachodzi taka potrzeba. Fizjoterapia zaczyna się jeszcze tego samego dnia po porodzie, lub dnia następnego. Terapeuta dokonuje diagnozy sprawności mięśni dna miednicy oraz mięśni brzucha. W trakcie kolejnych wizyt fizjoterapeuta realizuje początkowo ustalony program ćwiczeń wzmacniających obszary osłabione, wymagające rehabilitacji. W czasie terapii dna miednicy terapeuta uczy między innymi prawidłowych ćwiczeń „mięśni Kegla”. Uczy kontrolować i efektywnie kurczyć mięśnie okalające pochwę, cewkę moczową, odbyt i podtrzymujące narządy miednicy. Francuski system opieki zdrowotnej w swoich świadczeniach przewiduje przepisywanie specjalnych elektrostymulatorów z elektrodą dopochwową, wspomagających proces wzmacniania mięśni krocza. Jeżeli takie urządzenie zostanie przepisane przez lekarza, wówczas refundowane jest w 60%.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że większość kobiet w Polsce nawet nie słyszała o fizjoterapii połogowej, delikatnie mówiąc – daleko nam do standardów opieki francuskiej. Kobiety w Polsce mogą jednak zadbać o siebie w tym zakresie poprzez prywatne wyszukanie odpowiednio wyspecjalizowanego terapeuty i skorzystanie z jego usług. Jest to jednak bardzo ważne żeby terapeuta był przeszkolony i wyspecjalizowany w tej konkretnej specyficznej dziedzinie rehabilitacji! Terapeuta musi posiadać doświadczenie i kwalifikacje konkretnie do pracy z kobietami w ciąży i po porodzie, gdyż specyfika tego czasu wymaga specjalnego postępowania terapeutycznego. Ponad to musi posiadać szeroką wiedzę na temat fizjologii i patologii funkcjonowania wszystkich układów w czasie ciąży i połogu, tak aby mógł poinstruować kobietę co do profilaktyki, możliwości zapobiegania przeciążeniom mięśni i stawów, prawidłowych pozycji karmienia i pielęgnacji noworodka czy terapii zaistniałych już dolegliwości.

Gorąco polecam zgłębiać wiedzę na temat fizjoterapii w zdrowiu Kobiet oraz fizjoterapii połogowej.

Równie gorąco zachęcam i proszę, aby tę wiedzę przekazywać dalej! Udostępniać swoim znajomym i ich znajomym, aby wiedza ta obeszła całą Polskę i zagościła wreszcie na dobre również w polskich oddziałach położniczych!

Fizjoterapia połogowa jest odrębną, bogatą w wiedzę i badania naukowe dziedziną rehabilitacji. Zajmuje się powikłaniami i dolegliwościami które powstają w organizmie kobiety, a wynikają ze zmian jakie zachodzą w czasie ciąży i po porodzie.

W Polsce kobiety przyjmują za „normę” występowanie przykrych objawów i dolegliwości wynikłych z przebytej ciąży i porodu. Jest to niezwykle niepokojące i przykre, duża część Kobiet „godzi się” z tym, że już zawsze będzie mieć problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, ze zmniejszeniem doznań seksualnych, z dyskomfortem w obrębie krocza, czy też z obwisłym brzuchem po ciąży. Czas powiedzieć głośno:

 

NIE MUSI TAK BYĆ!!! MOŻECIE, A NAWET MUSICIE SOBIE POMÓC ŻEBY ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA I CZERPAĆ RADOŚĆ PEŁNYMI GARŚCIAMI ! ! !

 

Fizjoterapeuta specjalizujący się w zdrowiu Kobiet oraz fizjoterapeuta połogowy pomoże Wam

po pierwsze:

UNIKNĄĆ I ZAPOBIEC wystąpieniu tego typu powikłań i dolegliwości,

po drugie:

W razie ich wystąpienia, będzie w stanie pomóc Wam uporać się z problemem często w sposób CAŁKOWITY I TRWAŁY bez ingerencji farmakologicznej czy chirurgicznej.

Wpływ korzyści, płynących ze skorzystania z usług dobrego terapeuty zajmującego się fizjoterapią połogową, na zdrowie i funkcjonowanie Kobiety  jest nieoceniony!

Przede wszystkim skorzysta świeżo upieczona mama. Nie tylko może ona uniknąć komplikacji zdrowotnych i szybciej wrócić do formy po porodzie, ale także poczuje się bezpieczniej i pewniej w tym szczególnym czasie wczesnego macierzyństwa. Konsekwencją lepszego samopoczucia Mamy, będzie oczywiście lepsze samopoczucie maluszka! A także pozytywnie odbije się na relacjach partnerskich. Partner skorzysta nie tylko na dobrym samopoczuciu swojej wybranki! Częstym objawem dysfunkcji w obrębie dna miednicy jest zmniejszenie popędu seksualnego i obniżenie odczuwania przyjemności z seksu, tak więc tym bardziej partnerzy powinni dokładać wszelkich starań by dać możliwość i czas swojej kobiecie na ćwiczenia i rehabilitacje po porodzie!

Podsumowując, fizjoterapia połogowa jest rzeczą niezwykle ważną dla Kobiet, ale również pośrednio dla ich dzieci i partnerów. Wcześnie rozpoczęta terapia ma nieoceniony pozytywny wpływ na zdrowie psychofizyczne kobiet. Przede wszystkim pomaga działać prewencyjnie przeciw wystąpieniu bardzo nieprzyjemnych i przykrych dolegliwości kobiecych (jak np. obniżenie lub wypadnięcie narządów rodnych), a w razie wystąpienia tych dolegliwości – skutecznie je leczyć bez farmakologii i zabiegów chirurgicznych.

bottom of page