top of page

NAJWAŻNIEJSZA RZECZ DLA KOBIETY PO PORODZIE - FIZJOTERAPIA POŁOGOWA!


Fizjoterapia połogowa jest w Polsce prawie nieznaną a niezwykle ważną dziedziną rehabilitacji. Warto informować społeczeństwo, szczególnie jego żeńską część o istnieniu takiej specjalizacja w rehabilitacji jak fizjoterapia w zdrowiu Kobiet i fizjoterapia połogowa. Obecnie na polskich uczelniach nie ma dostępnych tego rodzaju specjalizacji w rehabilitacji. Polscy fizjoterapeuci muszą niestety wiedzę tę zdobywać na własną rękę, ucząc się za granicą lub przystępując do różnego rodzaju specjalistycznych kursów.

Brak wiedzy w temacie specyficznej fizjoterapii połogowej przekłada się na zupełnie niepotrzebne cierpienie dużej grupy kobiet, które z braku wykształcenia kadry medycznej często nie są informowane o fundamentalnych sprawach dotyczących chociażby prawidłowego zachowania po porodzie. Skutki takiego stanu rzeczy są tragiczne… Kobiety pozbawione tej wiedzy często popełniają przykre w konsekwencjach błędy, których w prosty sposób możnaby uniknąć..

Fizjoterapia połogowa jest odrębną, bogatą w wiedzę i badania naukowe dziedziną rehabilitacji. Zajmuje się powikłaniami i dolegliwościami które powstają w organizmie kobiety, a wynikają ze zmian jakie zachodzą w czasie ciąży i po porodzie.

W Polsce kobiety przyjmują za „normę” występowanie przykrych objawów i dolegliwości wynikłych z przebytej ciąży i porodu. Jest to niezwykle niepokojące i przykre, duża część Kobiet „godzi się” z tym, że już zawsze będzie mieć problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, ze zmniejszeniem doznań seksualnych, z dyskomfortem w obrębie krocza, czy też z obwisłym brzuchem po ciąży. Czas powiedzieć głośno:

NIE MUSI TAK BYĆ!!! MOŻECIE, A NAWET MUSICIE SOBIE POMÓC ŻEBY ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA I CZERPAĆ RADOŚĆ PEŁNYMI GARŚCIAMI ! ! !

Fizjoterapeuta specjalizujący się w zdrowiu Kobiet oraz fizjoterapeuta połogowy pomoże Wam

po pierwsze:

UNIKNĄĆ I ZAPOBIEC wystąpieniu tego typu powikłań i dolegliwości,

po drugie:

w razie ich wystąpienia, będzie w stanie pomóc Wam uporać się z problemem często w sposób CAŁKOWITY I TRWAŁY bez ingerencji farmakologicznej czy chirurgicznej.

W krajak takich jak Francja (będąca kolebką współczesnej fizjoterapii połogowej) każdej kobiecie po porodzie przysługuje 10 trzydziesto minutowych sesji fizjoterapeutycznych, które są w pełni refundowane przez państwo!. Fizjoterapia zaczyna się jeszcze tego samego dnia po porodzie, lub dnia następnego. Terapeuta dokonuje diagnozy sprawności mięśni dna miednicy oraz mięśni brzucha. W trakcie kolejnych wizyt fizjoterapeuta realizuje początkowo ustalony program ćwiczeń wzmacniających obszary osłabione, wymagające rehabilitacji. W czasie terapii dna miednicy terapeuta uczy między innymi prawidłowych ćwiczeń „mięśni Kegla”. Uczy kontrolować i efektywnie kurczyć mięśnie okalające pochwę, cewkę moczową, odbyt i podtrzymujące narządy miednicy. Francuski system opieki zdrowotnej w swoich świadczeniach przewiduje przepisywanie specjalnych elektrostymulatorów z elektrodą dopochwową, wspomagających proces wzmacniania mięśni krocza. Jeżeli takie urządzenie zostanie przepisane przez lekarza, wówczas refundowane jest w 60%.

Biorąc pod uwagę fakt, że większość kobiet w Polsce nawet nie słyszała o fizjoterapii połogowej, delikatnie mówiąc – daleko nam do standardów opieki francuskiej. Kobiety w Polsce mogą jednak zadbać o siebie w tym zakresie poprzez prywatne wyszukanie odpowiednio wyspecjalizowanego terapeuty i skorzystanie z jego usług. Jest to jednak bardzo ważne żeby terapeuta był przeszkolony i wyspecjalizowany w tej konkretnej specyficznej dziedzinie rehabilitacji! Terapeuta musi posiadać doświadczenie i kwalifikacje konkretnie do pracy z kobietami w ciąży i po porodzie, gdyż specyfika tego czasu wymaga specjalnego postępowania terapeutycznego. Ponad to musi posiadać szeroką wiedzę na temat fizjologii i patologii funkcjonowania wszystkich układów w czasie ciąży i połogu, tak aby mógł poinstruować kobietę co do profilaktyki, możliwości zapobiegania przeciążeniom mięśni i stawów, prawidłowych pozycji karmienia i pielęgnacji noworodka czy terapii zaistniałych już dolegliwości.

Wpływ korzyści, płynących ze skorzystania z usług dobrego terapeuty zajmującego się fizjoterapią połogową, na zdrowie i funkcjonowanie Kobiety jest nieoceniony!

Przede wszystkim skorzysta świeżo upieczona Mama. Nie tylko może ona uniknąć komplikacji zdrowotnych i szybciej wrócić do formy po porodzie, ale także poczuje się bezpieczniej i pewniej w tym szczególnym czasie wczesnego macierzyństwa. Konsekwencją lepszego samopoczucia Mamy, będzie oczywiście lepsze samopoczucie maluszka! A także pozytywnie odbije się na relacjach partnerskich. Partner skorzysta nie tylko na dobrym samopoczuciu swojej wybranki! Częstym objawem dysfunkcji w obrębie dna miednicy jest zmniejszenie popędu seksualnego i obniżenie odczuwania przyjemności z seksu, tak więc tym bardziej partnerzy powinni dokładać wszelkich starań by dać możliwość i czas swojej kobiecie na ćwiczenia i rehabilitacje po porodzie!

Podsumowując, fizjoterapia połogowa jest rzeczą niezwykle ważną dla Kobiet, ale również pośrednio dla ich dzieci i partnerów. Wcześnie rozpoczęta terapia ma nieoceniony pozytywny wpływ na zdrowie psychofizyczne kobiet. Przede wszystkim pomaga działać prewencyjnie przeciw wystąpieniu bardzo nieprzyjemnych i przykrych dolegliwości kobiecych (jak np. obniżenie lub wypadnięcie narządów rodnych), a w razie wystąpienia tych dolegliwości – skutecznie je leczyć w większości bez farmakologii i zabiegów chirurgicznych.

Gorąco polecam zgłębiać wiedzę na temat fizjoterapii w zdrowiu Kobiet oraz fizjoterapii połogowej.

Równie gorąco zachęcam i proszę aby tę wiedzę przekazywać dalej! Udostępniać swoim znajomym i ich znajomym, aby wiedza ta obeszła całą Polskę!

I zagościła wreszcie na dobre również w polskich oddziałach położniczych!


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
bottom of page