top of page

"Rozejście kresy białej" NIE MA ZNACZENIA!

Wielkość rozejścia kresy białej – NIE MA ŻADNEGO ZNACZENIA!

Tematu rozejścia kresy białej nie było początkowo w Polsce WCALE. Z biegiem czasu, gdy temat zostanie „podchwycony” – staje się niezwykle „na topie”. Pojawia się wiele informacji, informacje zaczynają być powielane i rozdmuchiwane głównie za sprawą internetu. Każdy medal ma jednak dwie strony, z jednej strony bardzo dobrze że świadomość pewnych problemów rośnie i poszerza się wiedza, jednak rośnie też ilość niesprawdzonych, bezmyślnie powielanych „wskazań i zaleceń”.

Odnośnie problemu z rozejściem mięśnia prostego brzucha często spotykamy informacje jak takowe rozejście „badać” w celu samodiagnozy. Badanie to (tak już rozsławione w internecie) ma za zadanie zmierzyć rozejście mięśnia prostego brzucha i ocenę tego rozejścia na podstawie „ilości palców”. Już sam opis tego badania brzmi dość mało poważnie, nie mówiąc już o jakiejkolwiek precyzji..

Mimo iż oczywiste jest to, że każdy z nas ma inne palce i inne proporcje ciała – jakimś cudem ktoś opisał „normy palcowe” do „fizjologicznego” i „niefizjologicznego” rozejścia mięśnia prostego brzucha! Jeszcze większą paranoją jest fakt, że tyle osób te „normy” powtarza (i niestety robią to również terapeuci i lekarze), na tej podstawie sugerują wielkość problemu i wyznaczają co jest „normą” a co nie, co ma szanse „się naprawić” a co NIE!

Niestety takie działania mogą być niezwykle krzywdzące i niebezpieczne dla Pacjentów.

Jako Kobiety zmagające się z problemami po-ciążowymi (ale nie tylko) w które może być „zamieszane” „rozejście mięśnia prostego brzucha”, możecie łatwo zaobserwować że coś niepokojącego dzieje się z Waszym ciałem. Jeżeli coś Was niepokoi to nie zwlekajcie – idźcie do odpowiedniego specjalisty (nie jest nim chirurg!) i ewentualnie rozpocznijcie właściwą terapię opartą o szeroki wywiad i badanie, dopasowaną precyzyjnie do Waszego osobistego przypadku. Nie musicie wciskać sobie w kresę białą palców (co jest niebezpieczne i może się skończyć pogorszeniem stanu powłok brzusznych), nic Wam to też nie powie o stanie Waszego zdrowia. Wielkość rozejścia nie musi świadczyć o dużych i groźnych zaburzeniach, poważniejsze przypadki często zdarzają się u osób z niewielkim „rozejściem m. prostego brzucha” (bo wielkość rozejścia ma niewielkie znaczenie, a tak naprawdę to nie ma nawet czegoś takiego jak „rozejście mięśnia prostego brzucha! „).

Najbardziej niebezpieczna dla zdrowia i komfortu życia Pacjenta, jest jednak (najczęściej niewłaściwa) ocena "problemu" dokonywana przez chirurgów, którzy niezwykle pochopnie i często bez wiedzy o bardzo poważnych konsekwencjach - kierują Pacjentki na operacje (zapraszam do śledzenia dalszych artykułów gdzie temat ten zostanie szeroko opisany).

WIELKOŚĆ ROZEJŚCIA KRESY BIAŁEJ NIE MA ZNACZENIA! Nie musicie się wciąż badać i zastanawiać nad ilością palców jakie wchodzą Wam w przestrzeń pomiędzy wyczuwalnymi brzuścami mięśni brzucha – nie ma to żadnego znaczenia. NIKT nie powie Wam na podstawie takiego badania jakiego stopnia "macie problem", czy też nie macie go wcale - a jeżeli mówi , to niestety najpewniej nie wie o czym mówi.

Celem terapii Chmielnicka Therapy jest normalizacja Ciała człowieka. Cel jest jeden – dróg niemal nieskończona ilość (co najmniej tyle ile Pacjentów ;) ). Każda z Pacjentek otrzyma szczegółowe informacje dlaczego ‘rozejście mięśnia prostego brzucha’ nie ma znaczenia, z czego to wynika i jak sobie z tym poradzić raz na zawsze. Nie ma znaczenia czy przyjdziecie z „rozejściem na dwa palce” czy na 15 ;) Efekt końcowy ma być taki sam – powrót Ciała do równowagi/zdrowia. Osiągnięcie tego celu może być proste lub też bardzo skomplikowane i wymagające wiele pracy od terapeuty i Pacjenta, ale dopóki żyjemy – zawsze możliwe! :)

* Zdjęcie przedstawia zmianę po trzech terapiach Chmielnicka Therapy for Women

Z pozdrowieniami, Chmielnicka Therapy

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
bottom of page